logo macerace

SESTAVA A HISTORIE << ZPĚT

Sestava

V roce 2003 se skupina dala znovu dohromady a tvoří jí následující úchylné pilíře:

lubos

LUBOSH
Orální řev

cuty

ČUTY
Kytarové onanie

vojta

VOJTA
Bassmasturbátor

hypo

HYPO
Foot drum fucker


Historie skupiny

1995 - Hudební skupina Macerace ( louhování ) vzniká na podzim roku 1995. Prvotními členy jsou Pavel Vašut a Vlasta Zahradník, kteří si u Pavla v garáži brnkají na kytary. Po měsíci se ke skupině přidávají Luboš Fistr a Radek "Fever" Šíp. Poněvadž jsou všichni kytaristé vzniká potřeba předělat schéma kapely. Zpěvu se ujímá Pavel a baskytary Fever.

Název Macerace vzniká v křimickém hostinci U Vadlejchů, kde mezi fotkami ze soudní anatomie zaujme všechny fotografie ruky mrtvoly s názvem Macerace ruky. Tím je dán i trend skupiny - perverzní metal s humorným nádechem. První skladbou je píseň Deratizace, jejímž téma vzniklo z cedulky na dveřích Lubošova sklepu. Kapela dále skládá texty v rockovém klubu Subway. Texty píše většinou Fever a pro zpěv je upravuje Luboš. Po několika zkouškách a neschopnosti vyzpívat Deratizaci je z kapely odejit Pavel a zpěvu se ujímá Fever. Vznikají písně Dítě strká prsty do běžícího větráku, Realita stáří, grindová Tlející důchodce v kabince veřejného WC,cover české lidovky Ovčáci čtveráci, narážka na kapelu ze Subway v písni Somráci z Adipocere, Massengrab a Vražda u jezera.

1996 -Kapela shání bubeníka a ten se přidává v podobě Angera ke kapele v březnu 1996. Od té doby bohužel vznikají v kapele problémy. Skupina je vyhozena ze zkušebny a dva měsíce se zařizuje nová, poté je Anger vyhozen pro neschopnost hrát z kapely, naděje na bubeníka se objevuje v podobě Honzy, který sice do písní zahraje, ale je nespolehlivý co se týče zkoušek tak je rovněž vyhozen. Skupina pokračuje v činnosti jako trio bez bicích a nastávají názorové rozdíly - všichni touží hrát doom nebo black metal. Luboš sice ještě vytvoří píseň Čekárna na smrt, ale skupina končí na čas s činností.

1997 -Na jaře roku 1997 se Macerace seznamuje s různými hudebníky a hlavně je zlanařen Ruda Halva na bicí. Skupina se ihned dává do zkoušení starých písniček a zkouší se u Luboše v baráku. Opět se projevuje neschopnost bicích a hlavně druhé kytary a je vyhozen Vlasta. Po půlročním zkoušení nevzniká žádná nová skladba, skupina je vyhozena ze zkušebny a zvolna nastává konec kapely. Macerace sehrává v květnu 1997 ještě dvě zkoušky u Michala "Pytláka" Říhy ve Vejprnicích a tím je ukončena činnost kapely. Vznikají nejrůznější projekty z jednotlivých členů, až Vlasta (nyní už ve skupině Tyrr a na basu) shání možnost zkušebny v Notor klubu Plzeň-Roudná. Macerace sem sice přestěhuje věci a uspořádá několik zkoušek, ale tím je činnost definitivně u konce.

1998 -V roce 1998 hrají hudebníci, kteří prošli Macerací, či hráli v jejich zkušebnách, opět v nejrůznějších projektech - Černá vdova, Flash, Test of Memory. Zde se na zkouškách objeví Honza Ťoupal, Roman "Čuty" Kopačka a Vojta Zeman. Poté co je Luboš vyhozen z Pytlákova projektu a následně tím samým způsobem končí i Čuty, vzniká na podzim Lubošův nápad nejprve hrát hudbu jako King Diamond. Vzniká skupina z absolutně neznámých lidí, na něž dohodil kontakt Vlasta - bicí Honza "Hypo" Ziegler, baskytara Radek Pecher a kytara Míra z Pacova. Po dvou zkouškách je jasné, že Radek nestačí kapele a na Míru není spolehnutí, proto se vytvoří sestava, která hraje de facto dodnes - Luboš končí s kytarou a ujímá se zpěvu, Čuty přichází jakožto kytarista a z Test of Memory je zapůjčen Honza Ťoupal. Po měsíci je nutné vystoupit, což je nájemné za zkušebnu. Spontánně se přitom vytváří pravá macerační nálada a vznikají narychlo skladby Destination Darkness a den před vystoupením s Test of Memory i Hemeroid ( česká verze Paranoid od Black Sabbath ) a hitovka Sbohem, Ameriko!.

Macerace vystupuje v pauze večera Test of memory dne 18.12.1998. Pouze se třemi písněmi, improvizovaně zahranými strhává veškeré publikum na svoji stranu a je nucena zahrát po vystoupení leadra ještě jednou opět za skvělé nálady v sále.

1999 -V lednu už hraje Macerace sama v programu tvořeném šesti skladbami. Je přidána nová verze Dítě strká prsty do běžícího větráku, je převzatý Armageddon od Torru a rovněž stará píseň v novém hábitu Realita stáří. Na koncert v lednu přichází asi třicet diváků a koncert opět končí úspěchem. V průběhu dalších měsíců skupina hraje jednou měsíčně v Notor klubu, přidává se k ní druhý kytarista Vojta Zeman, Honza Ťoupal končí činnost v Test of Memory definitivně se přidává k Maceraci. Vznikají další písně - Čůrák nebezpečný, Inseminátor a Caligula. Na pódiu se objevuje macerační image - gumové rukavice, symbol zkřížených čůráků, fašistické helmy, trika s výstřihem kolem prsou, výstřihy na břiše v podobě kundy a podobně. Kapela vystupuje vždy s pivem na pódiu a přílišná konzumace alkoholu a marihuany u některých členů vytváří opět spory v kapele. Macerace dostává nabídku hrát s Tyrrem Vlasty Zahradníka na koncertě v klubu U Lva, ale tento koncert se nerealizuje.

Kapela přestává fungovat přes léto, ale na podzim se dává znovu dohromady plná dalších perverzních nápadů a v nové zkušebně v Tlučné. Come back na pódia se uskutečnil 1.12.1999 v klubu Černý Racek na koncertě pro podporu boje proti AIDS. Macerace si vylosovala poslední pořadí a uvedla se jako opravdový headliner. Přes termín konání akce ve středu, vydrželi všichni fanoušci až do 0.30 a zjevně posilněni alkoholem vytvořili perfektní atmosféru a Macerace byla nucena přidávat. Spolu s Macerací zde zahráli i Strangemind, Defuse, Concrete, Bílej bagr, Voodoovood, Laici. Úspěch u Racka rozhodl o další existenci skupiny.

2000 -Bohužel v lednu nastupuje na vojnu Čuty, Ťoupal se rozhoduje přejít z baskytary na kytaru. V březnu prodává basu za 7.000,- Kč, které během měsíce propíjí. Finanční neschopnost způsobuje další rozpad kapely. Navíc skupina přichází o zkušebnu v Tlučné. Potřeba baskytaristy způsobuje návrat Vlasty Zahradníka, nyní Lord Blacka ( Interitus ), který shání pro kapelu zkušebnu v hostinci U Šebestů. Zde se začíná zkoušet od září 2000. Bohužel skupina zjistila, že Ťoupal není schopen pořídit si aparaturu do zkušebny, pravidelně docházet na zkoušky a hlavně zahrát kytarové party. Proto je v Maceraci nahrazen dalším členem Interitu. Tím je kytarista Ioannes.

Protože nebylo jisté, zda Macerace bude nadále existovat, nachází si Hypo angažmá ještě v kapele Harlet a Vlasta hostuje ve Velvet Extasy. Od listopadu začíná Macerace zkoušet svůj původní repertoár a přebírá rovněž coververzi songu Příchod zla od Debustrolu. Na podzim 2000 dále vzniká píseň Právo trestat .

2001 -Vystupování na koncertech zahajuje Macerace na festivalu Temná Noc 2 dne 18.ledna 2001. Zde hraje společně s Interitem, klatovskými Master of Rubicon a hosty ze SRN Lacuna Mortis. Maceraci toho večera shlédlo asi 90 fanoušků. Přestože skupina hrála jako první a po krátkém zkoušení písní, zvládla svou roli relativně dobře. Fanoušci byli zejména překvapeni přitvrzením stylu. 1. února vystupuje Macerace na každoročním festivalu Múza se čtyřmi vlastními písničkami. Dle soudu zúčastněných lidí bylo její vystoupení nejživější z prvního bloku kapel mezi nimiž hrála.

O týden později 8. února je kapela dodatečně pozvána na koncert Velvet Extasy a Pod stolem opět do Divadla Pod lampou. Zde vystupuje jako poslední a vytváří skvělou pódiovou show, která zaujme většinu fans: Kunda brýle, chirurgický plášť, tři členové do půl těla s vyvalenými pivními břichy atd. V úterý 20.2.2001 vystupuje Macerace v klubu Černý Racek na koncertu, kde měli původně hrát Interitus a Strangemind, ale kvůli nemocem hraje Macerace společně s heavy-metalovou kapelou Rea Silvia. Díky absolutně nulové propagaci je zde pouze asi 30 fans, kteří ovšem přinutí obě skupiny přidávat. Z archívu zahraje Macerace nečekaně skladbu Inseminátor na hudbu Sbohem Ameriko ! Koncert tedy nakonec opět končí úspěchem. Večer 6. března vystupuje Macerace opět " U Racka" tentokrát jako host Marhum a Salix. Macerace hraje jako první a zaujme tentokrát pro změnu spíše metalověji založené fanoušky.

Po těchto koncertech se skupina vrací do zkušebny , aby vytvořila nové skladby. Vznikají tak dlouho připravované písně Caligula a Prdel, které skupina zahraje 23.3. v klubu Žlutá ponorka, kde vystupuje společně s blackmetalovou skupinou Marhum. Píseň Prdel je předělávkou Krylova Anděla a její alkeholové nasazení s chytlavým refrénem způsobuje, že se stává novým hitem oblíbeným u fanoušků.

V květnu Macerace opět účinkuje v Ponorce, tentokrát s Masters of Rubicon a koncert je znovu ve znamení šílené show spojené s perverzní náladou v sále. Jak jinak také oslavit Lubošovy narozeniny? Dále Macerace zahajuje letní sezónu na koncertě s Harletem, který se koná v restauraci U Śebestů. Přestože je krásné počasí, přichází na koncert pouze asi třicet skalních fans. Vybrané vstupné je poukázáno na dětský domov v Plzni. Koncert přerušuje policie, na základě stížností některých domkařů bydlících nedaleko restaurace. Třetím květnovým koncertem je vystoupení v Notor Clubu, tentokrát již na nové zahrádce. Předkapelu Maceraci tvoří bluesrockové Rio Grande a výkonu kapel přihlíží okolo padesáti diváků. Do klubu opět přijíždí policie, ale tentokrát stačí skupiny svůj program alespoň dohrát.

Červnový program je silně omezen díky koncertním aktivitám Hypa v Harletu, který se pro něj stává prioritou a také díky Ioannesovi a Vlastovi, kteří hrají s Interitem či Velvet Extasy. Jediné vystoupení je v klubu C, kde si Macerace zahrála ještě s Asmodeem, Rea Silvií a speedmetalovými Rea Silvia. Koncert je absolutním neúspěchem. Do velkého sálu přichází snad pouze dvacet lidí. Nálada je krajně skleslá i díky tomu, že den předtím se Lubošovi zabíjejí v autě dva kamarádi. Z koncertu však existuje cenný videozáznam.

Kapela se začíná pomalu rozpadat. Přes zájem o její vystoupení se ruší červencové koncerty v Ponorce a výměnný koncert s Master of Rubicon v Klatovech. Jediné a poslední vystoupení již bez Vlasty a Ioanesse, ale zato s navrátivším se Ťoupalem se koná v Rokycany na festivalu Rockycany Open, který je však pro špatné počasí přeložen do klubu Pekárna. Macerace přichází vyjma bubeníka totálně opilá, přesto však zahraje všechny skladby nečekaně dobře a alespoň za sebou zanechává důkaz nejperverznější kapely v plzeňském okolí.

Ze skupiny definitivně odchází Hypo, Ťoupal není schopen cokoliv udělat a Macerace se rozpadá

2002 - Lubosh s Čutym neustále sní o zahájení činnosti, ale všechny pokusy obnovit kapelu končí neúspěchem. Lidé však nezapomněli, stále se ptají, kdy bude kapela hrát, stále se zpívají některé písně. Koncem roku přichází nečekaně Hypo s nápadem si zahrát. Skupina prý může dočasně zkoušet ve zkušebně Hudby Chleba, kde nyní Hypo hraje. Chybí však do sestavy druhá kytara a basa.

2003 - O návratu Macerace je rozhodnuto! V březnu začíná skupina znovu hrát, basy se ujímá navrátilec Vojta Zeman a na druhou kytaru je povolán nejprve Kory z Velvet Extasy. Ten ale nemůže pravidelně zkoušet a tak je osloven Ioannes. I on má velký zájem hrát, nicméně v době koncertu v Parlamentu má být služebně v USA.

Návrat Macerace se koná 3.5.2003 při příležitosti nově otevřené části klubu Parlament. Společně s Macerací vystupuje Harlet. Sál je úplně zaplněn asi tak stovkou lidí. Skupina nic ze svého umění neztratila. Opět se lidé baví perverzními texty a image skupiny. Tento koncert je asi nejlepším v kariéře. Záznam z něj je archivován na MD a vyjde na CD jakmile se vše potřebné připraví.

Je možnost, že kapela bude ještě hrát, nicméně Čuty odlétá 22.5. pracovat do USA a vrací se až v září. Do té doby tudíž žádný koncert nebude.